wxWindows - en to hu translation catalogue (738 entries)

en:  (error %ld: %s)
hu:  (hiba %ld: %s)

en:  Preview
hu:  Nyomtatási előkép

en: #10 Envelope, 4 1/8 x 9 1/2 in
hu: #10 Boriték, 4 1/8 x 9 1/2 hüvelyk

en: #11 Envelope, 4 1/2 x 10 3/8 in
hu: #11 Boriték, 4 1/2 x 10 3/8 hüvelyk

en: #12 Envelope, 4 3/4 x 11 in
hu: #12 Boriték, 4 3/4 x 11 hüvelyk

en: #14 Envelope, 5 x 11 1/2 in
hu: #15 Boriték, 5 x 11 1/2 hüvelyk

en: #9 Envelope, 3 7/8 x 8 7/8 in
hu: #10 Boriték, 3 7/8 x 8 7/8 hüvelyk

en: #define %s must be an integer.
hu: #define %s-nek egésznek kell lennie.

en: %i of %i
hu: %i. (össz %i)

en: %s (or %s)
hu: %s (vagy %s)

en: %s Error
hu: %s Hiba

en: %s Information
hu: %s Információ

en: %s Warning
hu: %s Figyelmeztetés

en: %s not a bitmap resource specification.
hu: %s nem bitmap erőforrás specifikáció.

en: %s not an icon resource specification.
hu: %s nem ikon erőforrás specifikáció.

en: %s: ill-formed resource file syntax.
hu: %s: nyelvtanilag hibás erőforrás fájl.

en: &Arrange Icons
hu: Ikonok &elrendezése

en: &Cancel
hu: &Mégsem

en: &Cascade
hu: &Zuhatag

en: &Close
hu: &Bezár

en: &Details
hu: &Részletek

en: &Find
hu: &Keres

en: &Finish
hu: Be&fejez

en: &Help
hu: &Súgó

en: &Log
hu: &Napló

en: &Move
hu: &Áthelyezés

en: &Next
hu: &Következő

en: &Next >
hu: &Következő >

en: &Next Tip
hu: &Következő ötlet

en: &Previous
hu: &Előző oldal

en: &Redo
hu: &Újra

en: &Redo
hu: &Újra

en: &Replace
hu: &Helyettesítés

en: &Restore
hu: &Helyreállítás

en: &Save...
hu: &Mentés...

en: &Show tips at startup
hu: &Mutass ötleteket inditáskor

en: &Size
hu: &Méret

en: &Undo
hu: &Visszavonás

en: &Undo
hu: &Visszavonás

en: &Window
hu: &Ablak

en: '%s' has extra '..', ignored.
hu: '%s' után felesleges '..'-t találtam, elhanyagoltam.

en: '%s' is invalid
hu: '%s' érvénytelen

en: '%s' is not a correct numeric value for option '%s'.
hu: '%s' nem megfelelő számérték a(z) '%s' beállításához.

en: '%s' is not a valid message catalog.
hu: '%s' érvénytelen üzenet katalógus.

en: '%s' is probably a binary buffer.
hu: '%s' valószínűleg bináris fájl.

en: '%s' should be numeric.
hu: '%s' csak számérték lehet.

en: '%s' should only contain ASCII characters.
hu: '%s' csak ASCII jeleket tartalmazhat.

en: '%s' should only contain alphabetic characters.
hu: '%s' csak betűket tartalmazhat.

en: '%s' should only contain alphabetic or numeric characters.
hu: '%s' csak betűket vagy számokat tartalmazhat.

en: (Help)
hu: (Súgó)

en: (bookmarks)
hu: (könyvjelzők)

en: , expected static, #include or #define
    whilst parsing resource.
hu: , static, #include vagy #define
     kulcszót vártam az erőforrás értelmezésekor.

en: 10 x 14 in
hu: 10 x 14 hüvelyk

en: 11 x 17 in
hu: 11 x 17 hüvelyk

en: 6 3/4 Envelope, 3 5/8 x 6 1/2 in
hu: 6 3/4 Boríték, 3 5/8 x 6 1/2 hüvelyk

en: : file does not exist!
hu: : a file nem létezik!

en: : unknown charset
hu: : ismeretlen jelkészlet

en: : unknown encoding
hu: : ismeretlen kódolás

en: < &Back
hu: < &Vissza

en: A3 sheet, 297 x 420 mm
hu: A3 lap, 297 x 420 mm

en: A4 sheet, 210 x 297 mm
hu: A4 lap, 210 x 297 mm

en: A4 small sheet, 210 x 297 mm
hu: A4 kis lap, 210 x 297 mm

en: A5 sheet, 148 x 210 mm
hu: A5 lap, 148 x 210 mm

en: Add current page to bookmarks
hu: Add hozzá ezt a lapot a könyvjelzőkhöz

en: Add to custom colours
hu: Add hozzá a felhasználói színekhez

en: Adding book %s
hu: Add hozzá a könyv %eket

en: All
hu: Mindet

en: All files (*)|*
hu: Minden fájlt (*)|*

en: Already dialling ISP.
hu: Már tárcsázom az ISPt.

en: Append log to file '%s' (choosing [No] will overwrite it)?
hu: A naplót  a(z) '%s' file végéhez írjam? (Ha [Nem]-et választ, felülírom!)

en: Arabic (ISO-8859-6)
hu: Arab (ISO-8859-6)

en: B4 Envelope, 250 x 353 mm
hu: B4 Boríték, 250 x 353 mm

en: B4 sheet, 250 x 354 mm
hu: B4 lap, 250 x 354 mm

en: B5 Envelope, 176 x 250 mm
hu: B5 Boriték, 176 x 250 mm

en: B5 sheet, 182 x 257 millimeter
hu: B5 lap, 182 x 257 milliméter

en: B6 Envelope, 176 x 125 mm
hu: B6 Boriték, 176 x 125 mm

en: BMP: Couldn't allocate memory.
hu: BMP: Nem sikerült memóriát foglalni.

en: BMP: Couldn't save invalid image.
hu: BMP: Nem tudtam elmenteni a hibás képet.

en: BMP: Couldn't write RGB color map.
hu: BMP: Nem tudtam kiírni az RGB színtérképet.

en: BMP: Couldn't write data.
hu: BMP: Nem tudtam kiírni az adatokat.

en: BMP: Couldn't write the file (Bitmap) header.
hu: BMP: Nem tudtam kiírni a fájl bittérkép fejet.

en: BMP: Couldn't write the file (BitmapInfo) header.
hu: BMP: Nem tudtam kiírni a fájl bittérkép info fejet.

en: BMP: wxImage doesn't have own wxPalette.
hu: BMP: a wxImage-nek nincs saját wxPalette-je.

en: Backward
hu: Hátra

en: Baltic (ISO-8859-13)
hu: Balti (ISO-8859-13)

en: Baltic (old) (ISO-8859-4)
hu: Balti (régi) (ISO-8859-4)

en: Bitmap resource specification %s not found.
hu: Nem találom a(z) %s bittérkép meghatározást.

en: Bold
hu: Félkövér

en: Bottom margin (mm):
hu: Alsó margó (mm):

en: C sheet, 17 x 22 in
hu: C lap,  17 x 22 hüvelyk

en: C&lear
hu: Tör&lés

en: C3 Envelope, 324 x 458 mm
hu: C3 Boríték, 324 x 458 mm

en: C4 Envelope, 229 x 324 mm
hu: C4 Boríték, 229 x 324 mm

en: C5 Envelope, 162 x 229 mm
hu: C5 Boríték, 162 x 229 mm

en: C6 Envelope, 114 x 162 mm
hu: C6 Boríték, 114 x 162 mm

en: C65 Envelope, 114 x 229 mm
hu: C65 Boríték, 114 x 229 mm

en: Can not enumerate files '%s'
hu: Nem tudom megszámolni a(z) '%s'  fájlokat

en: Can not enumerate files in directory '%s'
hu: Nem tudom megszámolni a(z) '%s' könyvtárban a fájlokat

en: Can not resume thread %x
hu: Nem tudom folytatni a(z) %x szálat

en: Can not start thread: error writing TLS.
hu: Nem tudom elindítani a szálat: hiba a TLS írásakor.

en: Can not suspend thread %x
hu: Nem tudom felfüggeszteni a(z) %x szálat

en: Can not wait for thread termination
hu: Nem tudom megvárni a szál befejeződését

en: Can't &Undo
hu: Nem lehet &Visszavonni

en: Can't check image format of file '%s': file does not exist.
hu: Nem tudom megvizsgálni a(z) '%s' kép fájl formátumát: nincs ilyen fájl.

en: Can't close registry key '%s'
hu: Nem tudom lezárni a(z) '%s' registry kulcsot

en: Can't copy values of unsupported type %d.
hu: Nem tudom a nem támogatott %d típusú értékeket lemásolni.

en: Can't create dialog using memory template
hu: Nem tudom létrehozni a dialógust a memória minta alapján

en: Can't create dialog using template '%ul'
hu: Nem tudom létrehozni a párbeszéd ablakot a(z) '%s' minta alapján.

en: Can't create list control window, check that comctl32.dll is installed.
hu: Nem tudom létrehozni a lista vezérlő ablakot, ellenőrizze, hogy a comctl32.dll installálva van-e.

en: Can't create registry key '%s'
hu: Nem tudom létrehozni a '%s' registry kulcsot

en: Can't create thread
hu: Nem tudom létrehozni a szálat

en: Can't create window of class %s
hu: Nem tudom létrehozni a(z) %s osztályhoz tartozó fájlt

en: Can't delete key '%s'
hu: Nem tudom törölni a(z) '%s' kulcsot

en: Can't delete the INI file '%s'
hu: Nem tudom törölni a '%s' INI fájt

en: Can't delete value '%s' from key '%s'
hu: Nem tudom törölni a '%s' értéket a '%s' kulcsból

en: Can't delete value of key '%s'
hu: Nem tudom törölni a(z) '%s' kulcs értékét

en: Can't enumerate subkeys of key '%s'
hu: Nem tudtam megszámlálni a(z) '%s' kulcs alkulcsait

en: Can't enumerate values of key '%s'
hu: Nem tudtam megszámlálni a(z) '%s' kulcs értékeit

en: Can't find current position in file '%s'
hu: Nem találom a(z) '%s' fájlban a jelenlegi pozíciót

en: Can't get info about registry key '%s'
hu: Nincs információm a '%s' registry kulcsról

en: Can't load image from file '%s': file does not exist.
hu: Nem tudom betölteni a képet a(z) '%s' fájlból: nincs ilyen fájl.

en: Can't open file '%s'
hu: Nem tudom megnyitni a(z) '%s' fájlt

en: Can't open registry key '%s'
hu: Nem tudom megnyitni a(z) '%s' registry kulcsot

en: Can't read value of '%s'
hu: Nem tudom olvasni a(z) '%s' értékét

en: Can't read value of key '%s'
hu: Nem tudom olvasni a(z) '%s' kulcs értékét

en: Can't save image to file '%s': unknown extension.
hu: Nem tudom elmenteni a képet a(z) '%s' fájlba: nincs ilyen kiterjesztés.

en: Can't save log contents to file.
hu: Nem tudom a napló tartalmát fájlba menteni.

en: Can't set thread priority
hu: Nem tudom a szál prioritását beállítani

en: Can't set value of '%s'
hu: Nem tudom a(z) '%s' értéket beállítani

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Cannot convert dialog units: dialog unknown.
hu: Nem tudom átalakítani a dialógus egységeit; ismeretlen dialógus.

en: Cannot convert from encoding '%s'!
hu: Nem tudok átalakítani a '%s' kódolásról!

en: Cannot find active dialup connection: %s
hu: Nem találom a(z) %s aktív telefonos kapcsolatot

en: Cannot find container for unknown control '%s'.
hu: Nem találok tároló elemet a(z) '%s' ismeretlen irányitóelemhez.

en: Cannot find font node '%s'.
hu: Nem találom a(z) '%s' betűkészlet csomüpontot

en: Cannot find the location of address book file
hu: Nem találom a telefonkönyv fájl helyét

en: Cannot get priority range for scheduling policy %d.
hu: Nincs prioritási tartománya a(z) %d ütemezési előíráshoz.

en: Cannot get the hostname
hu: Nem ismerem a gazdagép nevét

en: Cannot get the official hostname
hu: Nem ismerem a gazdagép hivatalos nevét

en: Cannot hang up - no active dialup connection.
hu: Nem tudom letenni - nincs aktív telefonkapcsolat.

en: Cannot initialize OLE
hu: Nem tudom inicializálni az OLEt

en: Cannot initialize SciTech MGL!
hu: Nem tudom elindítani az SciTech MGLt!

en: Cannot initialize display.
hu: Nem tudom elindítani a megjelenítést.

en: Cannot load icon from '%s'.
hu: Nem tudom betölteni az ikont '%s'-ből.

en: Cannot load resources from file '%s'.
hu: Nem tudom betölteni az erőforrást a(z) '%s' fájlból.

en: Cannot open HTML document: %s
hu: Nem tudom megnyitni a(z) %s HTML dokumentumot

en: Cannot open HTML help book: %s
hu: Nem tudom megnyitni a(z) %s súgó könyvet

en: Cannot open URL '%s'
hu: Nem tudom megnyitni a(z) '%s' URL-t

en: Cannot open contents file: %s
hu: Nem tudom megnyitni a(z) %s tartalom fájlt

en: Cannot open file '%s'.
hu: Nem tudom megnyitni a(z) '%s' fájlt.

en: Cannot open file for PostScript printing!
hu: Nem tudom a fájlt PostScript nyomtatásra megnyitni!

en: Cannot open index file: %s
hu: Nem tudom a(z) %s index fájlt megnyitni

en: Cannot parse coordinates from '%s'.
hu: Nem tudom értelmezni a koordinátákat '%s'-ből.

en: Cannot parse dimension from '%s'.
hu: Nem tudom értelmezni a dimenziót '%s'-ből.

en: Cannot print empty page.
hu: Nem tudok üres oldalt nyomtatni.

en: Cannot read typename from '%s'!
hu: Nem tudom elolvasni '%s' típusának nevét.

en: Cannot retrieve thread scheduling policy.
hu: Nem találom a szál ütemezés előírásait.

en: Cannot start thread: error writing TLS
hu: Nem tudom elindítani a szálat: hiba a TLS írásakor

en: Case sensitive
hu: Kis/nagybetűk különbözőek

en: Celtic (ISO-8859-14)
hu: Kelta (ISO-8859-14)

en: Central European (ISO-8859-2)
hu: Közép-európai (ISO-8859-2)

en: Choose ISP to dial
hu: Válassza ki a tárcsázandó szolgáltatót (ISPt)!

en: Choose font
hu: Válasszon betűtípust

en: Clear the log contents
hu: A napló fájl törlése

en: Close
hu: Bezárás

en: Close	Alt-F4
hu: Bezárás	Alt-F4

en: Close this window
hu: Zárja be ezt az ablakot

en: Computer
hu: Számítógép

en: Config entry name cannot start with '%c'.
hu: Konfigurációs bejegyzés nem kezdődhet '%c'-vel.

en: Confirm
hu: Megerősítés

en: Confirm registry update
hu: Registry frissítés megerősítése

en: Connecting...
hu: Kapcsolódás...

en: Contents
hu: Tartalom

en: Conversion to charset '%s' doesn't work.
hu: A  '%s' jelkészletté alakítás nem működik.

en: Copies:
hu: Másolat(ok):

en: Could not find resource include file %s.
hu: Nem találom az erőforrás %s beágyazott fájlját.

en: Could not find tab for id
hu: Nem találok lapválasztót az azonosítóhoz

en: Could not load Rich Edit DLL '%s'
hu: Nem tudom betölteni a(z) '%s' Rich Edit DLL-t

en: Could not resolve control class or id '%s'. Use (non-zero) integer instead
     or provide #define (see manual for caveats)
hu: Nem tudom feloldani a(z) '%s' vezérlő osztályt vagy azonosítót. Használjon (nem-nulla) egészet helyette
    vagy adja meg #define után (a fenntartásokról lásd a kézikönyvet)

en: Could not resolve menu id '%s'. Use (non-zero) integer instead
    or provide #define (see manual for caveats)
hu: Nem tudom feloldani a(z) '%s' menü azonosítót. Használjon (nem-nulla) egészet helyette
    vagy adja meg #define után (a fenntartásokról lásd a kézikönyvet)

en: Could not start document preview.
hu: Nem tudom a dokument megtekintését kezdeményezni.

en: Could not start printing.
hu: Nem tudom elindítani a nyomtatást.

en: Could not transfer data to window
hu: Nem tudtam adatot átvinni az ablakba

en: Couldn't add an image to the image list.
hu: Nem tudok egy képet a képek listájához hozzáadni.

en: Couldn't create a timer
hu: Nem tudtam időzítőt létrehozni

en: Couldn't create cursor.
hu: Nem tudtam létrehozni a képernyő pozició kijelzőt.

en: Couldn't find symbol '%s' in a dynamic library
hu: Nem találom a(z) '%s' szimbólumot a dinamikus könyvtárban

en: Couldn't get the current thread pointer
hu: Nem kaptam meg a mutatót a jelenlegi szálhoz

en: Couldn't load a PNG image - file is corrupted or not enough memory.
hu: Nem tudtam betölteni a PNG képet - hibás a fájl vagy nincs elég memória.

en: Couldn't register clipboard format '%s'.
hu: Nem tudtam regisztrálni a(z) '%s' vágólap formátumot.

en: Couldn't retrieve information about list control item %d.
hu: Nem kaptam információt a lista vezérlő %d eleméről.

en: Couldn't save PNG image.
hu: Nem tudtam elmenteni a PNG képet.

en: Couldn't terminate thread
hu: Nem tudtam befejezni a szálat

en: Create directory
hu: Hozzon létre könyvtárat

en: Create new directory
hu: Hozzon létre egy új könyvtárat

en: Current directory:
hu: A jelenlegi könyvtár:

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
hu: Ciril (ISO-8859-5)

en: D sheet, 22 x 34 in
hu: D lap, 22 x 34 hüvelyk

en: DDE poke request failed
hu: DDE adatbeírás nem sikerült

en: DIB Header: Encoding doesn't match bitdepth.
hu: DIB fej: A kódolás nem felel meg a bitmélységnek.

en: DIB Header: Image height > 32767 pixels for file.
hu: DIB fej: A képmagasság a fájl-ban  > 32767 pixel.

en: DIB Header: Image width > 32767 pixels for file.
hu: DIB fej: A képszélesség a fájl-ban  > 32767 pixel.

en: DIB Header: Unknown bitdepth in file.
hu: DIB fej: Ismeretlen bitmélység a fájl-ban.

en: DIB Header: Unknown encoding in file.
hu: DIB fej: Ismeretlen kódolás a fájl-ban.

en: DL Envelope, 110 x 220 mm
hu: DL Boríték,  110 x 220 mm

en: Date
hu: Dátum

en: Decorative
hu: Dekoratív

en: Default encoding
hu: Az alapértelmezett kódolás

en: Deleted stale lock file '%s'.
hu: A régi '%s' lakat fájt töröltem.

en: Dial up functions are unavailable because the remote access service (RAS) is not installed on this machine. Please install it.
hu: A tárcsázó funkciók nem használhatók, mert a távoli elérés szolgáltatás (RAS) nincs installálva ezen a gépen. Kérem installálja.

en: Did you forget to include wx/os2/wx.rc in your resources?
hu: Elfelejtette beépíteni a wx/os2/wx.rc fájlt az erőforrás fájljába?

en: Did you know...
hu: Tudta Ön, hogy...

en: Directory '%s' couldn't be created
hu: Nem sikerült létrehozni a(z) '%s' könyvtárat

en: Directory '%s' doesn't exist!
hu: A(z) '%s' könyvtár nem létezik!

en: Directory does not exist
hu: A könyvtár nem létezik

en: Display all index items that contain given substring. Search is case insensitive.
hu: Írja ki az összes index bejegyzést, ami tartalmazza az adott bejegyzést. A keresés kis/nagy betűre nem érzékeny.

en: Display options dialog
hu: Képernyő beállítási párbeszédablak

en: Do you want to overwrite the command used to %s files with extension "%s" ?
    Current value is 
    %s, 
    New value is 
    %s %1
hu: Akarja, hogy átírjam a fájloknál használt % parancsot (csak "%s" kiterjesztés esetén)?
    A jelenlegi érték 
    %s, 
    Az új érték 
    %s %1

en: Do you want to save changes to document %s?
hu: Elmentsem a(z) %s dokument változásait?

en: Done
hu: Kész

en: Done.
hu: Kész.

en: Down
hu: Le

en: E sheet, 34 x 44 in
hu: E lap, 34 x 44 hüvelyk

en: Elapsed time :
hu: Az eltelt idő :

en: Entries found
hu: A talált bejegyzések

en: Environment variables expansion failed: missing '%c' at position %d in '%s'.
hu: A környezeti változók kifejtése nem sikerült: hiányzik '%c' a(z) %d helyen '%s'-ból.

en: Error
hu: Hiba

en: Error
hu: Hiba

en: Error creating directory
hu: Hiba a könyvtár létrehozásakor

en: Error in reading image DIB .
hu: Hiba a DIB kép olvasásakor.

en: Error:
hu: Hiba:

en: Esperanto (ISO-8859-3)
hu: Eszperantó (ISO-8859-3)

en: Estimated time :
hu: A becsült idő :

en: Execution of command '%s' failed
hu: Nem sikerült végrehajtani a(z) '%s' parancsot

en: Executive, 7 1/4 x 10 1/2 in
hu: Executive, 7 1/4 x 10 1/2 hüvelyk

en: Expected '*' whilst parsing resource.
hu: Az erőforrás fájl feldolgozásakor '*'-t vártam.

en: Expected '=' whilst parsing resource.
hu: Az erőforrás fájl feldolgozásakor '='-t vártam.

en: Expected 'char' whilst parsing resource.
hu: Az erőforrás fájl feldolgozásakor 'char'-t vártam.

en: Failed to %s dialup connection: %s
hu: Nem sikerült %s a(z) %s telefonos kapcsolatban

en: Failed to access lock file.
hu: Nem sikerült elérni a lakat fájlt.

en: Failed to close file handle
hu: Nem sikerült lezárni a file kezelőt.

en: Failed to close lock file '%s'
hu: Nem sikerült lezárni a(z) '%s' lakat fájlt.

en: Failed to close the clipboard.
hu: Nem sikerült lezárni a vágólapot.

en: Failed to connect: missing username/password.
hu: Nem sikerült létrehozni a kapcsolatot: hiányzik a felhasználói név vagy a jelszó.

en: Failed to connect: no ISP to dial.
hu: Nem sikerült létrehozni a kapcsolatot: nincs tárcsázható szolgáltató (ISPÖ.

en: Failed to copy registry value '%s'
hu: Nem sikerült lemásolni a(z) '%s' registry bejegyzést

en: Failed to copy the contents of registry key '%s' to '%s'.
hu: Nem sikerült lemásolni a(z) '%s' registry kulcs tartalmát a(z) '%s'-be.

en: Failed to copy the file '%s' to '%s'
hu: Nem sikerült lemásolni a(z) '%s' fájlt a(z) '%s'-be.

en: Failed to create DDE string
hu: Nem sikerült létrehozni a DDE láncot

en: Failed to create MDI parent frame.
hu: Nem sikerült létrehozni az MDI szülő keretet.

en: Failed to create a status bar.
hu: Nem sikerült lérehozni az állapotsort.

en: Failed to create a temporary file name
hu: Nem sikerült létrehozni átmeneti fájlnevet.

en: Failed to create an anonymous pipe
hu: Nem sikerült lérehozni a névtelen csövet.

en: Failed to create connection to server '%s' on topic '%s'
hu: Nem sikerült kapcsolatot létrehozni a '%s' kiszolgálóval a '%s' témában

en: Failed to create dialog. Incorrect DLGTEMPLATE?
hu: Nem sikerült létrehozni a párbeszéd ablakot. Hibás lenne a DLGTEMPLATE?

en: Failed to create directory '%s'
    (Do you have the required permissions?)
hu: Nem sikerült létrehozni a '%s' könyvtárat.
    (Rendelkezik a szükséges jogosultsággal?)

en: Failed to create registry entry for '%s' files.
hu: Nem tudtam létrehozni registry bejegyzést a(z) '%s' fájlokra.

en: Failed to create the standard find/replace dialog (error code %d)
hu: Nem sikerült létrehozni a keresés-helyettesítés párbeszéd ablakot (hibakód : %d)

en: Failed to display HTML document in %s encoding
hu: Nem sikerült a HTML dokumentumot %s kódolással megjeleníteni

en: Failed to empty the clipboard.
hu: Nem sikerült kiüríteni a vágólapot.

en: Failed to establish an advise loop with DDE server
hu: Nem sikerült létrehozni tanácsadói kapcsolatot a DDE kiszolgálóval

en: Failed to establish dialup connection: %s
hu: Nem sikerült létrehozni a telefonos kapcsolatot: %s

en: Failed to execute '%s'
hu: Nem sikerült végrehajtani '%s'-t

en: Failed to find XBM resource %s.
    Forgot to use wxResourceLoadBitmapData?
hu: Nem találom a(z) %s XBM erőforrást.
    Elfelejtette használni a wxResourceLoadBitmapData-t?

en: Failed to find XBM resource %s.
    Forgot to use wxResourceLoadIconData?
hu: Nem találom a(z) %s XBM erőforrást.
    Elfelejtette használni a wxResourceLoadIconData-t?

en: Failed to find XPM resource %s.
    Forgot to use wxResourceLoadBitmapData?
hu: Nem találom a(z) %s XpM erőforrást.
    Elfelejtette használni a wxResourceLoadBitmapData-t?

en: Failed to get ISP names: %s
hu: Nem kaptam meg a(z) %s ISP(szolgáltató) neveket

en: Failed to get clipboard data.
hu: Nem tudtam a vágólapról adatot kapni.

en: Failed to get data from the clipboard
hu: Nem kaptam a vágólapról adatokat

en: Failed to get the UTC system time.
hu: Nem kaptam meg az UTC rendszer időt.

en: Failed to get the local system time
hu: Nem kaptam meg a helyi rendszer időt.

en: Failed to get the working directory
hu: Nem sikerült létrehozni a munkakönyvtárat.

en: Failed to initialize GUI: no built-in themes found.
hu: Nem sikerült elindítani a GUIt: nem találtam beépített bőrt.

en: Failed to initialize MS HTML Help.
hu: Nem sikerült elindítani az MS HTML súgót.

en: Failed to initialize OpenGL
hu: Nem tudom elindítani az OpenGLt.

en: Failed to join a thread, potential memory leak detected - please restart the program
hu: Nem tudtam a szálhoz csatlakozni, valószínűleg memória lyukat találtam - kérem indítsa újra a programot

en: Failed to kill process %d
hu: Nem tudtam megölni a '%d' folyamatot.

en: Failed to load image %d from file '%s'.
hu: Nem tudtam betölteni a(z) %d'képet a  '%s' fájlból.

en: Failed to load mpr.dll.
hu: Nem tudtam betölteni az mpr.dll-t.

en: Failed to load shared library '%s'
hu: Nem tudtam betölteni a(z) '%s' osztott könyvtárat.

en: Failed to load shared library '%s' Error '%s'
hu: Nem tudtam betölteni a(z) '%s' osztott könyvtárat, '%s' hiba miatt.

en: Failed to lock the lock file '%s'
hu: Nem sikerült lelakatolni a(z) '%s' lakat fájlt.

en: Failed to match '%s' in regular expression: %s
hu: Nem sikerült megtalálni '%s'-t  a(z) '%s' szabályos kifejezésben.

en: Failed to modify file times for '%s'
hu: Nem sikerült módosítani a(z) időket '%s'-re.

en: Failed to open '%s' for %s
hu: Nem tudtam megnyitni '%s'-t %s-ként.

en: Failed to open temporary file.
hu: Nem tudtam megnyitni az átmeneti fájlt.

en: Failed to open the clipboard.
hu: Nem tudtam megnyitni a vágólapot.

en: Failed to put data on the clipboard
hu: Nem tudtam adatokat tenni a vágólapra.

en: Failed to read PID from lock file.
hu: Nem sikerült elolvasni a PID-t a lakat fájlból.

en: Failed to redirect child process input/output
hu: Nem tudtam átirányítani a gyermek processz be/kimenetét.

en: Failed to redirect the child process IO
hu: Nem tudtam átirányítani a gyermek processz be/kimenetét

en: Failed to register DDE server '%s'
hu: Nem tudtam regisztrálni a(z) '%s' DDE kiszolgálót

en: Failed to remember the encoding for the charset '%s'.
hu: Nem emlékszem a '%s' jelkészlet kódolására.

en: Failed to remove lock file '%s'
hu: Nem tudom eltávolítani a(z) '%s' lakat fájlt.

en: Failed to remove stale lock file '%s'.
hu: Nem tudtam eltávolítani az elavult  '%s' lakat fájlt.

en: Failed to rename registry value '%s' to '%s'.
hu: Nem tudtam a(z) '%s' registry értéket '%s'-re átnevezni.

en: Failed to rename the registry key '%s' to '%s'.
hu: Nem tudtam a(z) '%s' registry kulcsot '%s'-re átnevezni.

en: Failed to retrieve data from the clipboard.
hu: Nem tudtam adatot elővenni a vágólapról.

en: Failed to retrieve file times for '%s'
hu: Nem sikerült helyrehozni a fájl időket '%s'-re.

en: Failed to retrieve text of RAS error message
hu: Nem sikerült értelmezni a RAS hibaüzenet szövegét.

en: Failed to retrieve the supported clipboard formats
hu: Nem tudtam meghatározni a támogatott vágólap formátumokat.

en: Failed to send DDE advise notification
hu: Nem sikerült DDE tanácsot küldeni.

en: Failed to set FTP transfer mode to %s.
hu: Nem tudtam a(z) '%s' FTP átviteli módot beállítani.

en: Failed to set clipboard data.
hu: Nem tudtam a vágólap adatot beállítani.

en: Failed to set temporary file permissions
hu: Nem tudtam az átmeneti fájl engedélyeit beállítani.

en: Failed to set thread priority %d.
hu: Nem tudtam a(z) %d szál prioritást beállítani.

en: Failed to store image '%s' to memory VFS!
hu: Nem tudtam a '%s' képet a VFS memóriába tárolni!

en: Failed to terminate a thread.
hu: Nem tudtam befejezni a szálat.

en: Failed to terminate the advise loop with DDE server
hu: Nem tudtam befejezni a tanácskozási ciklust a DDE kiszolgálóval.

en: Failed to terminate the dialup connection: %s
hu: Nem tudtam befejezni a(z) %s telefon kapcsolatot.

en: Failed to touch the file '%s'
hu: Nem sikerült megérinteni a(z) '%s't.

en: Failed to unlock lock file '%s'
hu: Nem sikerült felnyitni a(z) '%s'  lakat fájlt.

en: Failed to unregister DDE server '%s'
hu: Nem tudtam a(z) '%s' DDE kiszolgáló regisztrációját megszüntetni.

en: Failed to write to lock file '%s'
hu: Nem sikerült írni a(z) '%s' lakat fájlba.

en: Fatal error
hu: Végzetes hiba

en: Fatal error:
hu: Végzetes hiba:

en: Fatal error: exiting
hu: Végzetes hiba: kilépés

en: File %s does not exist.
hu: A(z) '%s' file nem létezik.

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
hu: A(z) '%s file már létezik, valóban  felül akarja írni?

en: File '%s' already exists.
    Do you want to replace it?
hu: A(z) '%s file már létezik. Akarja felülírni?

en: File couldn't be loaded.
hu: A fájlt nem tudtam betölteni.

en: File error
hu: Fájl hiba

en: File name exists already.
hu: Már van ilyen nevű fájl.

en: Files (%s)|%s
hu: Fájlok (%s)|%s

en: Find
hu: Keres

en: Fixed font:
hu: Nem skálázható jelkészlet:

en: Folio, 8 1/2 x 13 in
hu: Folio, 8 1/2 x 13 hüvelyk

en: Font size:
hu: Jelkészlet mérete:

en: Fork failed
hu: A folyamat elágaztatása nem sikerült

en: Forward
hu: Előre

en: Found
hu: Megtaláltam

en: Found %i matches
hu: %i megfelelőt találtam

en: From:
hu: Tól:

en: GIF: Invalid gif index.
hu: GIF: Hibás gif index.

en: GIF: data stream seems to be truncated.
hu: GIF: az adatfolyam csonkítottnak tűnik.

en: GIF: error in GIF image format.
hu: GIF: hiba a GIF képformátumban.

en: GIF: not enough memory.
hu: GIF: nincs elég tároló.

en: GIF: unknown error!!!
hu: GIF: ismeretlen hiba!!!

en: GTK+ theme
hu: GTK+ bőr

en: German Legal Fanfold, 8 1/2 x 13 in
hu: Német bírósági leporelló, 8 1/2 x 13 hüvelyk

en: German Std Fanfold, 8 1/2 x 12 in
hu: Német standard leporelló, 8 1/2 x 12 hüvelyk

en: GetUnusedColour:: No Unused Color in image
hu: GetUnusedColour:: nincs nem használt szín a képen

en: Go back
hu: Menj vissza

en: Go forward
hu: Menj előre

en: Go one level up in document hierarchy
hu: Menj a dokumentum hierarchia eggyel magasabb szintjére

en: Go to home directory
hu: Menj a saját (hon) könyvtárba

en: Go to parent directory
hu: Menj a szülő könyvtárba

en: Goto Page
hu: Meghatározott oldalra

en: Greek (ISO-8859-7)
hu: Görög (ISO-8859-7)

en: HTML anchor %s does not exist.
hu: A(z) %s horgony nem létezik.

en: HTML files (*.htm)|*.htm|HTML files (*.html)|*.html|Help books (*.htb)|*.htb|Help books (*.zip)|*.zip|HTML Help Project (*.hhp)|*.hhp|All files (*.*)|*
hu: HTML files (*.htm)|*.htm|HTML fájlok (*.html)|*.html|Súgó könyvek (*.htb)|*.htb|Súgó könyvek (*.zip)|*.zip|HTML Súgó Project (*.hhp)|*.hhp|Minden fájl (*.*)|*

en: Hebrew (ISO-8859-8)
hu: Héber (ISO-8859-8)

en: Help
hu: Súgó

en: Help Browser Options
hu: Súgó Böngésző beállítások

en: Help Index
hu: Súgó tartalomjegyzék

en: Help Printing
hu: Súgó nyomtatás

en: Help: %s
hu: Súgó: %s

en: ICO: Error in reading mask DIB.
hu: ICO: Hiba a DIB maszk olvasásakor.

en: ICO: Error writing the image file!
hu: ICO: Hiba a kép írásakor!

en: ICO: Image too tall for an icon.
hu: ICO: A kép túl magas az ikon számára.

en: ICO: Image too wide for an icon.
hu: ICO: A kép túl széles az ikon számára.

en: ICO: Invalid icon index.
hu: ICO: Hibás icon index.

en: IFF: data stream seems to be truncated.
hu: IFF: az adatfolyam csonkítottnak tűnik.

en: IFF: error in IFF image format.
hu: IFF: hiba a GIFF képformátumban.

en: IFF: not enough memory.
hu: IFF: nincs elég tároló.

en: IFF: unknown error!!!
hu: IFF: ismeretlen hiba!!!

en: Icon resource specification %s not found.
hu: Nem találom a(z) %s ikon erőforrás meghatározását.

en: Ill-formed resource file syntax.
hu: Nyelvtani hibás erőforrás fájl.

en: Illegal directory name.
hu: Hibás könyvtár név.

en: Illegal file specification.
hu: Hibás fájl meghatározás.

en: Image and Mask have different sizes
hu: A kép és a maszk mérete különböző

en: Image file is not of type %d.
hu: A kép nem %d típusú.

en: Impossible to create a rich edit control, using simple text control instead. Please reinstall riched32.dll
hu: Nem tudok formázott szövegkontrollt készíteni, egyszerű szövegkontrollt használok helyette. Kérem installálja újra a riched32.dll fájlt

en: Impossible to get child process input
hu: Nem kapom meg a gyermek processz bemenetét.

en: Impossible to get permissions for file '%s'
hu: Nem kapom meg a '%s' fájl engedélyeit.

en: Impossible to overwrite the file '%s'
hu: Nem sikerült felülírni ni a(z) '%s' fájlt.

en: Impossible to set permissions for the file '%s'
hu: Nem lehet beállítani a  '%s' fájl engedélyeit.

en: Index
hu: Tartalom mutató

en: Indian (ISO-8859-12)
hu: Indiai  (ISO-8859-12)

en: Invalid TIFF image index.
hu: Hibás TIFF kép index.

en: Invalid XRC resource '%s': doesn't have root node 'resource'.
hu: Érvénytelen '%s' erőforrás: nincs 'resource' csomópont.

en: Invalid display mode specification '%s'.
hu: Hibás megjelenítési mód meghatározás: '%s'.

en: Invalid geometry specification '%s'
hu: Hibás geometriai meghatározás: '%s'.

en: Invalid lock file '%s'.
hu: Hibás a(z) '%s' lakat fájl.

en: Invalid regular expression '%s': %s
hu: Hibás szabályos kifejezés '%s': %s

en: Italic
hu: Dőlt

en: Italy Envelope, 110 x 230 mm
hu: Olasz boríték, 110 x 230 mm

en: JPEG: Couldn't load - file is probably corrupted.
hu: JPEG: nem tudtam betölteni - a fájl valószínűleg hibás

en: JPEG: Couldn't save image.
hu: JPEG: Nem tudtam elmenteni a képet.

en: Landscape
hu: Tájkép

en: Ledger, 17 x 11 in
hu: Ledger, 17 x 11 hüvelyk

en: Left margin (mm):
hu: Bal margó (mm):

en: Legal, 8 1/2 x 14 in
hu: Jogi, 8 1/2 x 14 hüvelyk

en: Letter Small, 8 1/2 x 11 in
hu: Kisméretű levél, 8 1/2 x 11 hüvelyk

en: Letter, 8 1/2 x 11 in
hu: Levél, 8 1/2 x 11 hüvelyk

en: Light
hu: Vékony

en: Load %s file
hu: A(z) %s fájl betöltése

en: Load file
hu: Fájl betöltése

en: Loading :
hu: Betöltés :

en: Loading Grey Ascii PNM image is not yet implemented.
hu: A szürke  Ascii PNM kép betöltése még nincs implementálva.

en: Loading Grey Raw PNM image is not yet implemented.
hu: A szürke nyers PNM kép betöltése még nincs implementálva.

en: Log saved to the file '%s'.
hu: A naplót a(z) '%s' fájl-ba mentettem.

en: MDI child
hu: MDI gyermek

en: MS HTML Help functions are unavailable because the MS HTML Help library is not installed on this machine. Please install it.
hu: A MS HTML funkciók nem használhatók, mert a MS HTML Help könyvtár nincs installálva ezen a gépen. Kérem installálja.

en: Ma&ximize
hu: Ma&ximalizál

en: Mailcap file %s, line %d: incomplete entry ignored.
hu: Mailcap fájl %s, %d. sor: elhanyagoltam a hiányos bejegyzést.

en: Match case
hu: Kis/nagybetű megkülönböztetés

en: Memory VFS already contains file '%s'!
hu: A VFS memóriában már van '%s' fájl!

en: Metal theme
hu: Fém bőr

en: Mi&nimize
hu: Mi&nimalizál

en: Mime.types file %s, line %d: unterminated quoted string.
hu: %s mime-típusú fájl, %d. sor: befejezetlen idézőjeles szöveg.

en: Mode %ix%i-%i not available.
hu: A %ix%i-%i mód nem létezik.

en: Monarch Envelope, 3 7/8 x 7 1/2 in
hu: Birodalmi boríték, 3 7/8 x 7 1/2 hüvelyk

en: More...
hu: Még...

en: Name
hu: Név

en: NewName
hu: ÚjNév

en: Next page
hu: Következő oldal

en: No
hu: Nem

en: No Unused Color in image being masked
hu: A képben nincs maszkolva nem használt szín

en: No XBM facility available!
hu: Nincs XBM felhasználási lehetőség!

en: No XPM icon facility available!
hu: Nincs XPM ikon felhasználási lehetőség!

en: No entries found.
hu: Nem találtam elemet.

en: No font for displaying text in encoding '%s' found,
    but an alternative encoding '%s' is available.
    Do you want to use this encoding (otherwise you will have to choose another one)?
hu: Nem találtam jelkészletet a(z) '%s' kódoláshoz,
    de a vagylagos '%s' kódolás elérhető.
    Akarja használni ezt a kódolást  (egyébként másikat kell választania)?

en: No font for displaying text in encoding '%s' found.
    Would you like to select a font to be used for this encoding
    (otherwise the text in this encoding will not be shown correctly)?
hu: Nem találtam jelkészletet a(z) '%s' kódoláshoz.
    Szeretne választani egy jelkészletet ehhez a kódoláshoz
    (különben az e kódolással készített szöveg nem jelezhető ki helyesen)?

en: No handler found for XML node '%s', class '%s'!
hu: A '%s', class '%s' XML csomóponthoz nem találtam meghajtót!

en: No handler found for image type.
hu: Ilyen típusú képhez nem találtam kezelőt.

en: No image handler for type %d defined.
hu: %d  típusú képhez nincs kezelő meghatározva.

en: No image handler for type %s defined.
hu: %s  típusú képhez nincs kezelő meghatározva.

en: No matching page found yet
hu: Még nem találtam egy megfelelő oldalt

en: Nordic (ISO-8859-10)
hu: Északi (ISO-8859-10)

en: Normal
hu: Normál

en: Normal font:
hu: Normál jelkészlet:

en: Note, 8 1/2 x 11 in
hu: Feljegyzés, 8 1/2 x 11 hüvelyk

en: OK
hu: Igen

en: Open HTML document
hu: Nyisd meg a HTML dokumentumot

en: Operation not permitted.
hu: Ez a művelet nincs megengedve.

en: Option '%s' requires a value, '=' expected.
hu: A(z) '%s' beállítás egy értéket kér, '='-et vártam.

en: Option '%s' requires a value.
hu: A(z) '%s' beállítás egy értéket kér.

en: Option '%s': '%s' cannot be converted to a date.
hu: A(z) '%s' beállítása: '%s' nem alakítható át dátummá.

en: Options
hu: Lehetőségek

en: Orientation
hu: Irányultság

en: PCX: couldn't allocate memory
hu: PCX: nem tudtam memóriát foglalni

en: PCX: image format unsupported
hu: PCX: nem támogatott kép formátum

en: PCX: invalid image
hu: PCX: érvénytelen kép

en: PCX: this is not a PCX file.
hu: PCX: ez nem PCX fájl.

en: PCX: unknown error !!!
hu: PCX: ismeretlen hiba !!!

en: PCX: version number too low
hu: PCX: túl alacsony verziószám

en: PNM: Couldn't allocate memory.
hu: PNM: nem tudtam memóriát foglalni.

en: PNM: File format is not recognized.
hu: PNM: Azonosítalan fájl formátum.

en: PNM: File seems truncated.
hu: PNM: A fájl csonkítottnak tűnik.

en: Page %d
hu: %d. oldal

en: Page %d of %d
hu: %d. oldal (%d-ből)

en: Page Setup
hu: Oldal beállítás

en: Pages
hu: Oldalak

en: Paper Size
hu: Papír méret

en: Paper size
hu: Papír méret

en: Permissions
hu: Jogosultságok

en: Pipe creation failed
hu: A cső létrehozása nem sikerült

en: Please choose a valid font.
hu: Kérem válasszon egy érvényes jelkészletet.

en: Please choose an existing file.
hu: Kérem válasszon egy létező fájlt.

en: Please choose which ISP do you want to connect to
hu: Kérem válassza ki, melyik szolgáltatóhoz(ISP) akar kapcsolódni.

en: Please install a newer version of comctl32.dll
    (at least version 4.70 is required but you have %d.%02d)
    or this program won't operate correctly.
hu: Kérem installálja a comctl32.dll újabb verzióját
    (legalább a 4.70 kellene, de Önnek a %d.%02d van)
    vagy ez a program nem működik megfelelően.

en: Please wait while printing
hu: Kérem várjon amíg nyomtatok

en: Portrait
hu: Álló

en: PostScript file
hu: PostScript fájl

en: Preview:
hu: Előkép:

en: Previous page
hu: Előző oldal

en: Print
hu: Nyomtatás

en: Print Preview
hu: Nyomtatási kép

en: Print Preview Failure
hu: Nyomtatási kép hiba

en: Print Range
hu: Nyomtatási tartomány

en: Print Setup
hu: Nyomtatási beállítások

en: Print in colour
hu: Színes nyomtatás

en: Print spooling
hu: Nyomtatás sorbaállítással

en: Print this page
hu: Nyomtasd ezt az oldalt

en: Print to File
hu: Nyomtatás fájlba

en: Print...
hu: Nyomtatás...

en: Printer command:
hu: Nyomtató parancs:

en: Printer options
hu: Nyomtató lehetőségek

en: Printer options:
hu: Nyomtató lehetőségek:

en: Printer...
hu: Nyomtató...

en: Printing
hu: Nyomtatás

en: Printing Error
hu: Nyomtatási hiba

en: Printing page %d...
hu: A(z) %d. oldalt nyomtatom...

en: Printing...
hu: Nyomtatás...

en: Program aborted.
hu: A program rendellenesen fejeződött be.

en: Question
hu: Kérdés

en: Read error on file '%s'
hu: Olvasási hiba a(z) '%s' fájlban

en: Referenced object node with ref="%s" not found!
hu: A ref="%s" számmal hivatkozott objektum csomópontot nem találom!

en: Registry key '%s' already exists.
hu: Már létezik a(z) '%s' registry kulcs.

en: Registry key '%s' does not exist, cannot rename it.
hu: A(z) '%s' registry kulcs még nem létezik, nem tudom átnevezni.

en: Registry key '%s' is needed for normal system operation,
    deleting it will leave your system in unusable state:
    operation aborted.
hu: A(z) '%s' registry kulcs a normális működéshez szükséges,
    annak törlése használhatatlanná teszi az Ön rendszerét:
    a műveletet nem hajtom végre.

en: Registry value '%s' already exists.
hu: Már létezik a(z) '%s' registry érték.

en: Relevant entries:
hu: A megfelelő tagok:

en: Remaining time :
hu: A hátralevő idő :

en: Remove current page from bookmarks
hu: Töröld ezt az oldalt a könyvjelzők közül

en: Replace &all
hu: Helyettesítsem &mindet

en: Replace with:
hu: Helyette:

en: Resource files must have same version number!
hu: Az erőforrás fájloknak azonos verziószámúaknak kell lenniük!

en: Right margin (mm):
hu: Jobb margó (mm):

en: Save %s file
hu: A(z) %s fájl elmentése

en: Save as
hu: Mentés másként

en: Save file
hu: Fájl elmentése

en: Save log contents to file
hu: Mentsd a napló tartalmát fájlba

en: Search
hu: Keresés

en: Search contents of help book(s) for all occurences of the text you typed above
hu: Keresd meg a fentebb beírt szöveg valamennyi előfordulását a súgó könyv(ek)ben

en: Search direction
hu: Keresési irány

en: Search for:
hu: Keresés:

en: Search in all books
hu: Keresés az összes könyvben

en: Searching...
hu: Keresek...

en: Sections
hu: Szakaszok

en: Seek error on file '%s'
hu: Keresési hiba a(z) '%s' fájlban

en: Select a document template
hu: Válasszon dokumentum mintát

en: Select a document view
hu: Válasszon dokumentum nézetet

en: Select a file
hu: Válasszon fájlt

en: Separator expected after the option '%s'.
hu: A(z) '%s' választási lehetőség után elválasztó jelet vártam.

en: Setup
hu: Beállítás

en: Setup...
hu: Beállítás...

en: Several active dialup connections found, choosing one randomly.
hu: Több aktív telefonkapcsolatot találtam, az egyiket véletlenszerűen kiválasztom.

en: Show all
hu: Mutatsd mindet

en: Show all items in index
hu: Mutasd meg a tartalom mutató valamennyi elemét

en: Show hidden directories
hu: Mutasd meg a rejtett könyvtárokat

en: Show hidden files
hu: Mutasd meg a rejtett fájlokat

en: Show/hide navigation panel
hu: Bemutatja/elrejti az irányító elemeket

en: Size
hu: Méret

en: Slant
hu: Ferde

en: Sorry, could not open this file for saving.
hu: Sajnálom, nem tudtam megnyitni a fájlt mentésre.

en: Sorry, could not open this file.
hu: Sajnálom, nem tudtam megnyitni ezt a fájlt.

en: Sorry, could not save this file.
hu: Sajnálom, nem tudtam elmenteni ezt a fájlt.

en: Sorry, not enough memory to create a preview.
hu: Sajnálom, nincs elég memória az előkép létrehozásához.

en: Statement, 5 1/2 x 8 1/2 in
hu: Bejelentés, 5 1/2 x 8 1/2 hüvelyk

en: Status:
hu: Állapot:

en: Subclass '%s' not found for resource '%s', not subclassing!
hu: A(z) '%s' alosztályt nem találtama(z) '%s' erőforráshoz, nem tudom használni!

en: Swiss
hu: Svájci

en: TIFF: Couldn't allocate memory.
hu: TIFF: Nem tudtam memóriát foglalni.

en: TIFF: Error loading image.
hu: TIFF: Hiba a kép betöltésekor.

en: TIFF: Error reading image.
hu: TIFF: Hiba a kép olvasásakor.

en: TIFF: Error saving image.
hu: TIFF: Hiba a kép elmentésekor.

en: TIFF: Error writing image.
hu: TIFF: Hiba a kép írásakor.

en: Tabloid, 11 x 17 in
hu: Tabloid, 11 x 17 hüvelyk

en: Templates
hu: Minták

en: The FTP server doesn't support passive mode.
hu: Az FTP kiszolgáló nem támogatja a passzív módot.

en: The charset '%s' is unknown. You may select
    another charset to replace it with or choose
    [Cancel] if it cannot be replaced
hu: A(z) '%s' jelkészlet ismeretlen.Választhat másik
    készletet ennek helyettesítésére vagy
    [Mégsem]-t ha nem helyettesíthető

en: The clipboard format '%d' doesn't exist.
hu: A(z) '%d' vágólap formátum nem létezik.

en: The directory '%s' does not exist
    Create it now?
hu: A '%s' könyvtár nem létezik.
    Létrehozzam most?

en: The file '%s' doesn't exist and couldn't be opened.
    It has been removed from the most recently used files list.
hu: A(z) '%s' fájl nem létezik és nem nyitható meg.
    A legutóbb használt fájlok listájáról is el van távolítva.

en: The path '%s' contains too many ".."!
hu: A(z) '%s' útvonal túl sok ".."-t tartalmaz!

en: The required parameter '%s' was not specified.
hu: A szükséges '%s' paraméter nincs megadva.

en: The text couldn't be saved.
hu: A szöveget nem tudom elmenteni.

en: The value for the option '%s' must be specified.
hu: A(z) '%s' beállítás értékét meg kell adni.

en: The version of remote access service (RAS) installed on this machine is tooold, please upgrade (the following required function is missing: %s).
hu: Az ezen a gépre installált távoli hozzáférési lehetőség  (RAS) túl régi, kérem frissítsen (A(z) %s szükséges funkció hiányzik).

en: There was a problem during page setup: you may need to set a default printer.
hu: Az oldal beállításakor hiba történt: lehet hogy az alapértelmezett nyomtatót kellene beállítania.

en: Thread module initialization failed: can not store value in thread local storage
hu: A szál modul inicializálása nem sikerült: nem tudok értéket tárolni a szál helyi tárolójába

en: Thread module initialization failed: failed to create thread key
hu: A szál modul inicializálása nem sikerült: nem sikerült a szálhoz kulcsot készíteni

en: Thread module initialization failed: impossible to allocate index in thread local storage
hu: A szál modul inicializálása nem sikerült: nem lehet indexet foglalni a szál helyi tárolájában

en: Thread priority setting is ignored.
hu: A szál prioritás beállítását elhanyagoltam.

en: Tile &Horizontally
hu: Csempék &Vízszintesen

en: Tile &Vertically
hu: Csempék &Függőlegesen

en: Time
hu: Idő

en: Tip of the Day
hu: A Nap Tippje

en: Tips not available, sorry!
hu: Nincsenek tippek, sajnálom!

en: To:
hu: Ig:

en: Top margin (mm):
hu: Felső margó (mm):

en: Trying to remove file '%s' from memory VFS, but it is not loaded!
hu: Megpróbáltam eltávolítani a(z) '%s' fájlt a VFS tárolóból, de nincs betöltve!

en: Trying to solve a NULL hostname: giving up
hu: Megpróbáltam feloldani a NULL gazdagép nevet: feladom

en: Turkish (ISO-8859-9)
hu: Török (ISO-8859-9)

en: US Std Fanfold, 14 7/8 x 11 in
hu: USA standard leporelló, 14 7/8 x 11 hüvelyk

en: Unable to open requested HTML document: %s
hu: Nem tudom megnyitni a kért %s HTML dokumentumot.

en: Underline
hu: Aláhúzás

en: Unexpected end of file whilst parsing resource.
hu: Váratlan fájl vége az erőforrás fájl értelmezése során.

en: Unexpected parameter '%s'
hu: Váratlan '%s' paraméter

en: Unknown DDE error %08x
hu: Ismeretlen DDE hiba %08x

en: Unknown encoding (%d)
hu: Ismeretlen (%d) kódolás

en: Unknown field in file %s, line %d: '%s'.
hu: A(z) %s fájl %d-edik sorában: '%s' ismeretlen mező.

en: Unknown long option '%s'
hu: Ismeretlen hosszú opció '%s'

en: Unknown option '%s'
hu: Ismeretlen opció '%s'

en: Unknown style flag
hu: Ismererlen stílus jel

en: Unmatched '{' in an entry for mime type %s.
hu: Páratlan '{' a(z) %s mime típus egyik elemében.

en: Unnamed command
hu: Név nélküli parancs

en: Unrecognized style %s whilst parsing resource.
hu: Ismeretlen %s stílust találtam az erőforrás értelmezésekor.

en: Unsupported clipboard format.
hu: Nem támogatott vágólap formátum.

en: Unsupported theme '%s'.
hu: A(z) '%s' bőr nem támogatott.

en: Up
hu: Fel

en: Usage: %s
hu: Használat: %s

en: Validation conflict
hu: Érvényességi ütközés

en: View files as a detailed view
hu: A fájlok bemutatása részletezve

en: View files as a list view
hu: A fájlok bemutatása lista szerűen

en: Views
hu: Nézetek

en: Waiting for subprocess termination failed
hu: Nem sikerült megvárni az alprocessz befejeződését

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: Warning:
hu: Figyelmeztetés:

en: Warning: attempt to remove HTML tag handler from empty stack.
hu: Figyeleztetés: üres veremtárolóból próbál eltávolítani HTML kifejezés kezelőt.

en: Western European (ISO-8859-1)
hu: Nyugat-európai (ISO-8859-1)

en: Western European with Euro (ISO-8859-15)
hu: Nyugat-európai Euro-val (ISO-8859-15)

en: Whole word
hu: Egész szó

en: Whole words only
hu: Csak egész szavak

en: Win32 theme
hu: Win32 bőr

en: Win32s on Windows 3.1
hu: Win32s a  Windows 3.1-en

en: Windows Arabic (CP 1256)
hu: Windows Arab (CP 1256)

en: Windows Baltic (CP 1257)
hu: Windows Balti (CP 1257)

en: Windows Central European (CP 1250)
hu: Windows Közép-európai (CP 1250)

en: Windows Chinese Simplified (CP 936)
hu: Windows egyszerűsített kínai (CP 936)

en: Windows Chinese Traditional (CP 950)
hu: Windows hagyományos kínai (CP 950)

en: Windows Cyrillic (CP 1251)
hu: Windows Orosz (CP 1251)

en: Windows Greek (CP 1253)
hu: Windows Görög (CP 1253)

en: Windows Hebrew (CP 1255)
hu: Windows Héber (CP 1255)

en: Windows Japanese (CP 932)
hu: Windows japán (CP 932)

en: Windows Korean (CP 949)
hu: Windows koreai (CP 949)

en: Windows Turkish (CP 1254)
hu: Windows Török (CP 1254)

en: Windows Western European (CP 1252)
hu: Windows Nyugat-európai (CP 1252)

en: Write error on file '%s'
hu: Irási hiba a(z) '%s' fájlban

en: XML parsing error: '%s' at line %d
hu: XML értelmezési hiba: '%s' a(z) %d sorban

en: XPM: Malformed pixel data!
hu: XPM: Hiányos pixel adat!

en: XPM: malformed colour definition '%s'!
hu: XPM: hiányos szín meghatározás '%s'!

en: XRC resource '%s' (class '%s') not found!
hu: Nem találom a(z) '%s'  XRC erőforrást ('%s' osztály).

en: XRC resource: Cannot create bitmap from '%s'.
hu: XRC erőforrás: Nem tudom létrehozni a(z) '%s'-ből a bittérképet.

en: XRC resource: Incorrect colour specification '%s' for property '%s'.
hu: XRC erőforrás: Helytelen szín meghatározás '%s' a '%s' tulajdonságnál.

en: Yes
hu: Igen

en: You cannot add a new directory to this section.
hu: Nem tud könyvtárat hozzáadni ehhez a szakaszhoz.

en: ZIP handler currently supports only local files!
hu: A ZIP kezelő jelenleg csak helyi fájlokat támogat!

en: [EMPTY]
hu: [ÜRES]

en: a DDEML application has created a prolonged race condition.
hu: a DDEML alkalmazás meghosszabított versenyhelyzetet teremtett.

en: a DDEML function was called without first calling the DdeInitialize function,
    or an invalid instance identifier
    was passed to a DDEML function.
hu: egy DDEML függvényt hívott anélkül, hogy először a  DdeInitialize függvényt hívta volna,
    vagy érvénytelen instance azonosítót 
    adott át a DDEML függvénynek.

en: a client's attempt to establish a conversation has failed.
hu: nem sikerült az ügyfél próbálkozása a párbeszéd létrehozására.

en: a memory allocation failed.
hu: a memória lefoglalása nem sikerült.

en: a parameter failed to be validated by the DDEML.
hu: a paramétert nem sikerült érvényesíttetni a DDEML-lel.

en: a request for a synchronous advise transaction has timed out.
hu: a szinkron tanácskérési tranzakció nem fejeződött be időre.

en: a request for a synchronous data transaction has timed out.
hu: a szinkron adatkérési tranzakció nem fejeződött be időre.

en: a request for a synchronous execute transaction has timed out.
hu: a szinkron végrehajtás kérési tranzakció nem fejeződött be időre.

en: a request for a synchronous poke transaction has timed out.
hu: a szinkron adatlerakás kérési tranzakció nem fejeződött be időre.

en: a request to end an advise transaction has timed out.
hu: a  tanácskozási tranzakció befejezésének kérése nem fejeződött be időre.

en: a server-side transaction was attempted on a conversation
    that was terminated by the client, or the server
    terminated before completing a transaction.
hu: a kiszolgáló olyan párbeszédben kísérelt meg tranzakciót végrehajtani
    amelyiket az ügyfél már befejezett, vagy a kiszolgáló
    a tranzakció befejezése előtt kilépett.

en: a transaction failed.
hu: sikertelen tranzakció.

en: an application initialized as APPCLASS_MONITOR has
    attempted to perform a DDE transaction,
    or an application initialized as APPCMD_CLIENTONLY has 
    attempted to perform server transactions.
hu: egy APPCLASS_MONITOR-ként inicializált alkalmazás
    DDE tranzakciót próbált végezni,
    vagy  APPCMD_CLIENTONLY-ként inicializált alkalmazás
    próbált meg kiszolgáló tranzakciót végezni.

en: an internal call to the PostMessage function has failed.
hu: egy belső PostMessage függvényhívás nem sikerült.

en: an internal error has occurred in the DDEML.
hu: belső hiba történt a DDEML-ben.

en: an invalid transaction identifier was passed to a DDEML function.
    Once the application has returned from an XTYP_XACT_COMPLETE callback,
    the transaction identifier for that callback is no longer valid.
hu: érvénytelen azonosítót adott át a DDEML függvénynek.
    Ha az alkalmazás visszatért egy XTYP_XACT_COMPLETE visszahívásból,
    a tranzakció azonosítója erre a hívásra már nem érvényes.

en: attempt to change immutable key '%s' ignored.
hu: elhanyagoltam a változtathatatlan '%s' kulcs megváltoztatására tett kísérletét.

en: binary
hu: bináris

en: bold
hu: félkövér

en: bold
hu: félkövér

en: can't close file '%s'
hu: nem tudom lezárni a(z) '%s' fájlt.

en: can't close file descriptor %d
hu: nem tudom lezárni a(z) %d fájl leírót

en: can't commit changes to file '%s'
hu: nem tudom érvényre juttatni a(z) '%s' fájl változásait

en: can't create file '%s'
hu: nem tudom létrehozni a(z) '%s' fájl-t

en: can't delete user configuration file '%s'
hu: nem tudom törölni a(z) '%s' felhasználói konfigurációs fájlt

en: can't determine if the end of file is reached on descriptor %d
hu: nem tudom meghatározni, hogy a fájl végét értük-e el a(z) %d leíróval megadott fájlban

en: can't find length of file on file descriptor %d
hu: nem tudom meghatározni a fájl hosszát a(z) %d leíróval megadott fájlban

en: can't find user's HOME, using current directory.
hu: nem tudom meghatározni a felhasználó saját könyvtárát, a jelenlegit használom tovább.

en: can't flush file descriptor %d
hu: nem tudom kiüríteni a(z) %d leíróval megadott fájl pufferét

en: can't get seek position on file descriptor %d
hu: nem találom a keresési pozíciót a(z) %d leíróval megadott fájlban

en: can't load any font, aborting
hu: egyetlen jelkészletet sem tudok betölteni, kilépek

en: can't open file '%s'
hu: nem tudom megnyitni a(z) '%s' fájlt

en: can't open global configuration file '%s'.
hu: nem tudom megnyitni a(z) '%s' globális konfigurációs fájlt.

en: can't open user configuration file '%s'.
hu: nem tudom megnyitni a(z) '%s' felhasználói konfigurációs fájlt.

en: can't open user configuration file.
hu: nem tudom megnyitni a felhasználó konfigurációs fájlját.

en: can't read from file descriptor %d
hu: nem tudok olvasni a(z) %d leíróval megadott fájból

en: can't remove file '%s'
hu: nem tudom eltávolítani a(z) '%s' fájlt

en: can't remove temporary file '%s'
hu: nem tudom eltávolítani a(z) '%s' átmeneti fájlt

en: can't seek on file descriptor %d
hu: nem tudok keresni a(z) %d leíróval megadott fájlban

en: can't write buffer '%s' to disk.
hu: nem tudom a mágneslemezre írni a(z) '%s' puffert.

en: can't write to file descriptor %d
hu: nem tudok írni a(z) %d leíróval megadott fájba

en: can't write user configuration file.
hu: nem tudom írni a felhasználó konfigurációs fájlját.

en: catalog file for domain '%s' not found.
hu: a(z) '%s' domén konfigurációs fájlját nem találom.

en: date
hu: dátum

en: default
hu: alapértelmezés

en: eighteenth
hu: tizennyolcadik

en: eighth
hu: nyolcadik

en: eleventh
hu: tizenegyedik

en: entry '%s' appears more than once in group '%s'
hu: a(z) '%s' elem egynél többször jelenik meg a(z) '%s' csoportban

en: establish
hu: megalapoz

en: failed to flush the file '%s'
hu: nem sikerült kiüríteni a(z) '%s' fájl pufferét

en: fifteenth
hu: tizenötödik

en: fifth
hu: ötödik

en: file '%s', line %d: '%s' ignored after group header.
hu: '%s' fájl, %d. sor: '%s' -t elhanyagoltam a csoport fejléce után.

en: file '%s', line %d: '=' expected.
hu: '%s' fájl, %d. sor: '=' -t vártam.

en: file '%s', line %d: key '%s' was first found at line %d.
hu: '%s' fájl, %d. sor: a(z) '%s' kulcsot először a(z) %d sorban találtam meg.

en: file '%s', line %d: value for immutable key '%s' ignored.
hu: file '%s', line %d: a változtathatatlan '%s' kulcs új értékét elhanyagoltam.

en: file '%s': unexpected character %c at line %d.
hu: '%s' fájl: a(z) %c nem várt jel a(z) %d sorban.

en: first
hu: első

en: fourteenth
hu: tizennegyedik

en: fourth
hu: negyedik

en: generate verbose log messages
hu: készíts bőbeszédű naplóbejegyzéseket

en: gmtime() failed
hu: nem sikerült a gmtime()

en: initiate
hu: kezdeményez

en: invalid eof() return value.
hu: érvénytelen eof() visszatérési érték.

en: invalid message box return value
hu: érvénytelen üzenet ablak visszatérési érték

en: italic
hu: dőlt

en: light
hu: vékony

en: light
hu: vékony

en: locale '%s' can not be set.
hu: A(z) '%s' helyi változó nem állítható be.

en: looking for catalog '%s' in path '%s'.
hu: keresem a(z) '%s' katalógust a(z) '%s' elérési úton.

en: midnight
hu: éjfél

en: mktime() failed
hu: mktime() nem sikerült

en: nineteenth
hu: tizenkilencedik

en: ninth
hu: kilencedik

en: no DDE error.
hu: nincs DDE hiba.

en: noname
hu: névtelen

en: noon
hu: dél

en: reading
hu: olvasok

en: reentrancy problem.
hu: újrabelépési probléma.

en: second
hu: második

en: seventeenth
hu: tizenhetedik

en: seventh
hu: hetedik

en: shift
hu: eltol

en: show this help message
hu: mutassa meg ezt az üzenetet a súgóban

en: sixteenth
hu: tizenhatodik

en: sixth
hu: hatodik

en: specify display mode to use (e.g. 640x480-16)
hu: jelölje ki a használandó megjelenítési módot (pl.. 640x480-16)

en: specify the theme to use
hu: jelölje ki a használandó bőrt

en: tenth
hu: tizedik

en: the response to the transaction caused the DDE_FBUSY bit to be set.
hu: a tranzakció eredményeként a DDE_FBUSY bit beállítódott.

en: third
hu: harmadik

en: thirteenth
hu: tizenharmadik

en: today
hu: ma

en: tomorrow
hu: holnap

en: twelfth
hu: tizenkettedik

en: twentieth
hu: huszadik

en: underlined
hu: aláhúzott

en: underlined
hu: aláhúzott

en: unexpected " at position %d in '%s'.
hu: váratlan " a(z) %d pozícióban, a(z) '%s' fájlban.

en: unknown
hu: ismeretlen

en: unknown error
hu: ismeretlen hiba

en: unknown error (error code %08x).
hu: ismeretlen hiba (hiba kód %08x).

en: unknown seek origin
hu: ismeretlen keresési kezdőpont

en: unknown-%d
hu: ismeretlen-%d

en: unnamed
hu: névtelen

en: unnamed%d
hu: névtelen%d

en: using catalog '%s' from '%s'.
hu: a(z) '%s' katalógust használom (a(z) '%s' közül).

en: writing
hu: kiírás

en: wxDllLoader failed to GetSymbol '%s'
hu: wxDllLoader-ben GetSymbol nem találta '%s'-t

en: wxDynamicLibrary failed to GetSymbol '%s'
hu: wxDynamicLibrary-ben GetSymbol nem találta '%s'-t

en: wxGetTimeOfDay failed.
hu: wxGetTimeOfDay hibát eredményezett.

en: wxSocket: invalid signature in ReadMsg.
hu: wxSocket: érvénytelen aláírás  ReadMsg-ben.

en: wxSocket: unknown event!.
hu: wxSocket: ismeretlen esemény.

en: wxWindows could not open display for '%s': exiting.
hu: a wxWindows nem tudott képernyőt nyitni '%s' számára: kilépés.

en: wxWindows could not open display. Exiting.
hu: A wxWindows nem tudott képernyőt nyitni. Kilépés.

en: yesterday
hu: tegnap
